Poultry.png

POULTRY

Entry - $1 Per Entry

Entries Close - Thursday 25 November

Head Steward - Greg Garlick (03) 5797 2819

ENTRY FORM REQUIRED?

Regulations

Prizes

All exhibits must be the property of the exhibitor for at least 30 days prior to the day of Yea Show.

No restriction to the number of birds in any one class.

Birds must not be removed before 4pm on Show Day.

1st - $1

2nd -  50c

Trophies

BEST BIRD IN SHOW:

The Aubrey Garlick

 Memorial Trophy

 

RESERVE BIRD IN SHOW:

The David Lawrance

 Memorial Trophy

 

BEST STANDARD

  LIGHT MALE:

The Eric Aldous

Memorial Trophy

 

BEST STANDARD

 LIGHT FEMALE:

Trophy donated by

    Mr G. Jones

 

BEST STANDARD

 HEAVY MALE:

The Andy Jameson

 Memorial Trophy

 

BEST STANDARD

 HEAVY FEMALE:

Voucher donated by

   Yea Poultry Club

 

  BEST DRAKE:

Trophy donated by

Peter and Jill Heath

 

BEST DUCK:

Trophy donated by

Mr G.C. Garlick

BEST HARDFEATHER MALE:

      Trophy donated by

           Mr G. Jones

 

BEST HARDFEATHER

FEMALE:

Trophy donated by

Yea Poultry Club

 

BEST SOFTFEATHER FEMALE:

    Trophy donated by

        Mr G. Garlick

 

BEST SOFTFEATHER MALE:

    Voucher donated by

       Yea Poultry Club

 

   BEST TRIO:

  Voucher donated by

    Yea Poultry Club

 

  BEST JUNIOR BIRD:

  Trophy donated by

     Mr G.C. Garlick

 

ENCOURAGEMENT AWARDS:

    2 x $5 donated by

   Rotary Club of Yea

 

THE MOST SUCCESSFUL

        EXHIBITOR:

  Trophy donated by

   Ridley Ag Products

Classes

Stewards

Greg Garlick

Jaryed Garlick.

Kaiden Garlick,

Michael Holmes, 

John Hunt,

Graeme Jones

Judging

Commence 10 am 

STANDARD CLASSES:

1. White Leghorn Cock            

2. White Leghorn Hen

3. White Leghorn Cockerel

4. White Leghorn Pullet

5. A.O.C. Leghorn Male

6. A.O.C. Leghorn Female

7. Ancona Male                            

8. Ancona Female

9. Polish Silver Male

10. Polish Silver Female

11. Silver Hamburg Male

12. Silver Hamburg Female

13. Black Hamburg Male

14. Black Hamburg Female

15. A.O.C. Hamburg Male

16. A.O.C Hamburg Female

17. White Silkie Male

18. White Silkie Female

19. Black Silkie Male A.O.C

19A. A.O.C Silkie Male

20. Black Silkie Female

20A. A.O.C Silkie Female

21. O.E.G. Black Red Male

22. O.E.G. Black Red Female

23. O.E.G. Duckwing Male

24. O.E.G. Duckwing Female

25. O.E.G. Pile Male

26. O.E.G. Pile Female

27. O.E.G. A.O.C. Male

28. O.E.G. A.O.C Female

29. A.O.V. Game Male

30. A.O.V. Game Female

31. Indian Game Male

32. Indian Game Female

33. Plymouth Rock Male

34. Plymouth Rock Female

35. Rhode Island Red Cock

36. Rhode Island Red Hen

37. Rhode Island Red Cockerel

38. Rhode Island Red Pullet

39. A.C. Orpington Male

40. A.C. Orpington Female

41. Sussex Male

42. Sussex Female

43. Langshan Cock

44. Langshan Hen

45. Langshan Cockerel

46. Langshan Pullet

47. Silver Wyandotte Male

48. Silver Wyandotte Female

49. White Wyandotte Male

50. White Wyandotte Female

51. A.O.C. Wyandotte Male

52. A.O.C. Wyandotte Female

53. Australorp Cock

54. Australorp Hen

55. Australorp Cockerel

56. Australorp Pullet

57. A.O.V. Light Breed Male

58. A.O.V. Light Breed Female

59. A.O.V. Heavy Breed Male

60. A.O.V. Heavy Breed Female

61. Standard Light Breeders Trio

62. Standard Heavy Breeders Trio

Sashes

SASHES

Best Bird in Show

Reserve Bird in Show

Best Standard Light Male

Best Standard Light Female

Best Standard Heavy Male

Best Standard Heavy Female

Best Duck

Best Drake

Best Hardfeather Male

Best Hardfeather Female

Best Softfeather Male

Best Trio

Best Junior Bird

BANTAM CLASSES

 MODERN CLASS

63. Black Red Male

64. Black Red Female

65. Pile Red Male

66. Pile Red Female

67. A.O.C. Male

68. A.O.C. Female

HARDFEATHER CLASS

69. Black Red. Light Legged Male

70. Partridge, Clay or Wheaten,

      Light Legged Female

71. Black Red, Dark Legged Male

72. Partridge, Dark Legged Female

73. Spangle Male

74. Spangle Female

75. Pile Male

76. Pile Female

77. Duckwing Male

78. Duckwing Female

79. Blue Red Male

80. Blueor Blue Tailed Wheaten Female

81. Birchen Male

82. Birchen Female

83. A.O.C. Male

84. A.O.C. Female

85. A.O.V. Game Male

86. A.O.V. Game Female

87. Hardfeather Trio

SOFTFEATHER CLASS

88. Rosecomb Male

89. Rosecomb Female

90. White Leghorn Male

91. White Leghorn Female

92. A.O.C. Leghorn Male

93. A.O.C. Leghorn Female

94. Black Pekin Male

95. Black Pekin Female

96. A.O.C Pekin Male

97. A.O.C. Pekin Female

98. Ancona Male

99. Ancona Female

100. White Wyandotte Male

101. White Wyandotte Female

102. A.O.C. Wyandotte Male

103. A.O.C. Wyandotte Female

104. Seabright Male

105. Seabright Female

106. Australorp Male

107. Australorp Female

108. Rhode Island Red Male

109. Rhode Island Red Female

110. Langshan Male

111. Langshan Female

112. A.O.V. Male

113. A.O.V. Female

114. Softfeather Trio

WATERFOWL CLASSES

115. Indian Runner Male

116. Indian Runner Female

117. Khaki Campbell Male

118. Khaki Campbell Female

119. Muscovy Male

120. Muscovy Female

121. Pekin Male

122. Pekin Female

123. Rouen Male

124. Rouen Female

125. Elizabeth Male

126. Elizabeth Female

127. Cyauga Male

128. Cyauga Female

129. A.O.V. Male

130. A.O.V. Female

131. Waterfowl Breeders Trio

JUVENILE CLASSES

(Open to all under 16)

132. Standard Male

133. Standard Female

134. Waterfowl Male

135. Waterfowl Female

136. Hardfeather Male

137. Hardfeather Female

138. Softfeather Male

139. Softfeather Female

140. Trio (any type)

FOR FURTHER INFORMATION

Greg Garlick - (03) 5797 2819